Gdy w kuchni nie można podłączyć okapu do wentylacji, w takim przypadku rozwiązaniem jest pochłaniacz, czyli okap, który posiada funkcję filtrowania zanieczyszczonego powietrza. Najczęściej wybieranym rodzajem pochłaniaczy są okapy podszafkowe, które montowane są w ciągu mebli kuchennych. Jaki rodzaj okapu podszafkowego warto wybrać? Zapraszamy do sprawdzenia naszych porad!

Za pomocą okapu zamontowanego w kuchni można zadbać o czyste powietrze w trakcie i po przyrządzeniu różnych potraw. Okap może wtedy neutralizować nieprzyjemne zapachy, na przykład po smażeniu czy gotowaniu niektórych produktów spożywczych jak ryby, kapusta, kalafior.

Okap podszafkowy – kompaktowy okap kuchenny

Gdy w kuchni nie można zamontować pełnowymiarowego okapu przyściennego, na przykład okapu kominowego z wyciągiem, w takim przypadku nie trzeba rezygnować z jego zakupu. Warto zdecydować się wtedy na okapy podszafkowe, inaczej okapy szafkowe, które również mogą zadbać o właściwą jakość powietrza w kuchni.

Okapy tego typu montowane są jako element zabudowy meblowej. Umieszczane są nad płytą grzejną w kuchni, dzięki czemu mogą skutecznie zbierać powstające podczas przygotowywania posiłków pary dzięki funkcji pochłaniacza.

Dla jeszcze większej efektywności okapy montowane pod szafkami mogą posiadać wysuwane teleskopowo szuflady – taki okap szufladowy pozwala na skuteczniejsze filtrowanie zanieczyszczonego powietrza.

Takie okapy nie zajmują dużej ilości miejsca, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się również w mniejszych kuchniach, w których liczy się każdy wolny centymetr. Nad okapem może wtedy znaleźć się niższa szafka kuchenna.

Jak działa pochłaniacz kuchenny podszafkowy?

Okapy z pochłaniaczami nie muszą być montowane przy instalacji wentylacyjnej, dlatego można umieścić je w praktycznie dowolnym miejscu. Dobrze sprawdzą się zatem także wtedy, gdy planowany jest remont kuchni, który zakłada przeniesienie kuchenki w inne miejsce. Nie trzeba wtedy doprowadzać instalacji wentylacyjnej, co jest dodatkowym kosztem.

Okap działający jako pochłaniacz kuchenny podszafkowy jest wyposażony w system filtracyjny, który składa się najczęściej z jednego albo dwóch rodzajów filtrów – filtra aluminiowego o siateczkowej konstrukcji, a także filtra węglowego, który ma formę mat nasyconych węglem aktywnym.

Dzięki systemowi filtracyjnemu w pochłaniaczach możliwe jest skuteczne gromadzenie zanieczyszczeń z powietrza – cząsteczek tłuszczu, nieprzyjemnych zapachów, a także nadmiaru wilgoci. Powietrze wchłonięte przez filtr jest następnie oddawane do pomieszczenia jako czyste i świeże.

okap szafkowy w kuchni

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie okapu szafkowego?

Dobre okapy podszafkowe wyposażone w pochłaniacz zwykły albo pochłaniacz teleskopowy w przypadku modelu szufladowego także bardzo dobrze radzą sobie z zanieczyszczonym powietrzem w kuchni. Aby taki sprzęt mógł działać skutecznie, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na jego parametry techniczne.

Przede wszystkim warto wybrać taki model, który będzie swoimi rozmiarami dopasowany do kuchenki, z którą ma współpracować. Wobec tego zaleca się, aby szerokość okapu szafkowego była równa szerokości kuchenki. Wtedy będzie mógł on skutecznie gromadzić zanieczyszczenia.

Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na wydajność okapu. To parametr podawany w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Im jest on wyższy, tym okap skuteczniej filtruje powietrze.

Dobre okapy szafkowe wyposażone są także w regulację prędkości wentylatora, czyli mogą mieć kilka biegów. W ten sposób można dopasować efektywność pracy okapu do konkretnych potrzeb.

Warto też zdecydować się na model z oświetleniem, które ułatwi przygotowywanie potraw.