Coraz więcej zawodników korzysta z konsultacji z psychologami sportu – dotyczy to nie tylko mistrzów i medalistów, ale również osób, które dopiero dążą do swoich celów i chcą być jeszcze lepsze. Najczęściej pada wtedy na konsultacje indywidualne – dla kogo są one dokładnie przeznaczone, dlaczego warto się na nie wybrać, a także w jaki sposób są prowadzone?

Kiedy warto odwiedzić psychologa sportu?

Jak zostało zaznaczone na wstępie, psycholog sportu ma za zadanie wspierać sportowców, którzy podążają do swoich celów – poprawy rekordów, uczestnictwa w określonych zawodach, ale również pokonywania własnych słabości, stresu czy pozyskiwania pewności siebie. Psychologowie sportu współpracują zarówno z dorosłymi zawodnikami, jak i z dziećmi i młodzieżą. Również konsultacje skierowane są do trenerów oraz do rodziców młodych sportowców, którzy chcą być wsparciem dla swojej pociechy.

Zatem konsultacja z psychologiem sportu jest polecana tym osobom, które chcą wydobyć z siebie potencjał i wykorzystywać go w kluczowych momentach.

Dlaczego warto wybrać konsultacje?

Wśród najważniejszych zalet dotyczących konsultacji z psychologami sportu znajdują się przede wszystkim:

  • poprawa koncentracji i umiejętność kontrolowania myśli
  • lepsze radzenie sobie w sytuacjach stresowych
  • większa motywacja i praca nad nią
  • poprawa umiejętności komunikacji z otoczeniem
  • większa pewność siebie
  • pomoc w przypadku rehabilitacji po kontuzjach

W konsekwencji po konsultacjach można skuteczniej dążyć do wyznaczonych sobie celów, co w sporcie jest podstawą sukcesów. Niejednokrotnie bez wsparcia doświadczonego psychologa sportu nie jest to możliwe, ponieważ sport jest obciążający dla psychiki zawodnika oraz jego otoczenia – odpowiednie wsparcie dawane przez psychologa pozwoli zatem na przezwyciężanie pojawiających się problemów znacznie prościej.

Jak prowadzi się konsultacje?

Początkowo konsultacje mają postać wywiadu, podczas którego pacjent przedstawia swoje oczekiwania, życzenia, natomiast same spotkania już po wywiadzie najczęściej posiadają postać treningu mentalnego, a w ramach niego technik relaksacyjnych, ustalania celów czy dialogu wewnętrznego.

Z usług konsultacji indywidualnych prowadzonych w ramach psychologii sportu korzystać można obecnie w gabinetach na terenie całej Polski. Ich adresy można sprawdzić przez internet, aby następnie od razu zadzwonić pod podany numer i zarejestrować się na spotkanie w dogodnym terminie.