Co to jest intercyza? Definicja, zastosowanie i zawarcie intercyzy

Coraz więcej Polaków interesuje się obecnie procedurą intercyzy. Co dokładnie ona oznacza? W jakich przypadkach warto ją zawrzeć? Gdzie można to zrobić i ile trzeba zapłacić za taką procedurę? Oto najważniejszej informacje dotyczące intercyzy małżeńskiej.

Czym jest intercyza małżeńska?

Intercyza małżeńska, a dokładnie umowa majątkowa małżeńska, jest rodzajem umowy, która spisywana jest przez parę po to, aby rozdzielić swoje majątki. Regulowana jest ona zapisami w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Głównym zadaniem intercyzy jest brak powstania wspólności majątkowej małżeńskiej. Wspólność ta następuje automatycznie po zawarciu małżeństwa i oznacza, że od tego momentu małżonkowie mają wspólny majątek. Zatem należące do nich od tego momentu składniki majątku, na przykład kupowane nieruchomości, przedmioty, pensja należą do obu małżonków.

W kontekście intercyzy można bardzo często spotkać się też z terminem rozdzielności małżeńskiej. Czym różnią się rozdzielność majątkowa a intercyza? Terminy te odnoszą się do tej samej procedury.

Kiedy można zawrzeć intercyzę?

Przepisy wskazują, że intercyza może być zawarta zarówno przed wejściem w związek małżeński, jak i wtedy, gdy małżonkowie już teraz są małżeństwem.

Należy pamiętać o tym, że intercyza w trakcie małżeństwa będzie oznaczała, że wyłączenie wspólności małżeńskiej następuje od momentu jej podpisania, a nie od momentu zawarcia związku małżeńskiego. Wobec tego nie będzie ona działała wstecz.

Gdy zatem małżonkowie chcą, aby ich majątek był rozdzielny od samego początku trwania małżeństwa, w takiej sytuacji powinni oni zdecydować się na zawarcie intercyzy jeszcze przed małżeństwem lub od razu po jego zawarciu.

Intercyza po ślubie – jakie ma konsekwencje?

Intercyza zawarta przez małżonków ma określone konsekwencje, dlatego przed jej sygnowaniem trzeba je przeanalizować i określić, czy będzie ona dobrym wyborem.

Najczęściej intercyza zawierana jest po to, aby chronić jednego z małżonków przed zadłużeniem drugiego. Kwestia jak intercyza a długi ma wtedy duże znaczenie, ponieważ wspólność majątkowa odnosi się nie tylko do posiadanego majątku, ale również do długów. Gdy zatem jeden z małżonków się zadłuży, wtedy zobowiązania dotyczą też drugiego.

Z kolei w kwestii jak intercyza a dziedziczenie nie dochodzi do sytuacji, gdy intercyza powoduje brak możliwości dziedziczenia. Dziedziczenie może zatem następować standardowo, według przepisów prawa cywilnego albo też według testamentu pozostawionego przez zmarłą osobę.

Warto również wskazać, że intercyza jest bardzo wygodnym rozwiązaniem w przypadku rozwodu, ponieważ małżonkowie nie mają wtedy majątku wspólnego, dlatego też nie muszą oni wtedy dokonywać jego podziału, co przyspiesza uzyskanie rozwodu.

Gdzie można podpisać intercyzę?

Umowa majątkowa małżeńska wymaga dochowania odpowiedniej formy. Przepisy wskazują, że można podpisać ją jedynie jako umowę notarialną, wobec tego małżonkowie będą musieli udać się do kancelarii notariusza.

Podpisanie umowy w jakikolwiek inny sposób, na przykład w domu, bez udziału notariusza, nie będzie powodowało skutków prawnych. Właśnie dlatego wizyta w kancelarii notarialnej jest niezbędna, by intercyza była skuteczna.

Ile kosztuje intercyza?

Podpisanie umowy notarialnej jak intercyza będzie wymagało opłaty. Ile trzeba będzie za nią zapłacić?

Obecnie koszt zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej, która powoduje brak powstania wspólnoty majątkowej, jest wydatkiem na poziomie około 600 złotych. Wobec tego w sytuacji, gdy małżonkowie chcą, aby ich majątki były osobne, w takim przypadku muszą oni zawrzeć umowę majątkową małżeńską w formie intercyzy w kancelarii notarialnej.