Szczoteczka soniczna stale zyskuje na popularności. To coraz częściej wykorzystywane narzędzie do higieny jamy ustnej. Do jej używania zachęcają dentyści. Polecają ją sobie między sobą zwykli ludzie zadowoleni z efektów jej działania. Ceni się ją za skuteczność czyszczenia zębów, prostotę i komfort użytkowania. Ale jak działa szczoteczka soniczna? Czym się charakteryzuje i dlaczego w ogóle warto ją kupić?

Szczoteczka soniczna a elektryczna – czym się różnią?

Dawniej do tego, by zadbać o higienę jamy ustnej, do wyboru była tylko szczoteczka manualna. Wciąż jest ona popularna, ale dziś mamy bardziej nowoczesne, a przede wszystkim bardziej efektywne, rozwiązania. Jednym z nich są szczoteczki elektryczne, a innym szczoteczki soniczne.

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej? Te drugie posiadają okrągłą główkę i czyszczą zęby mechanicznie, wykonując ruchy pulsacyjne oraz oscylacyjno-rotacyjne. Szczoteczka soniczna ma główkę taką jak ręczne szczoteczki. Oprócz ruchu pulsacyjnego można nią wykonywać ruchy wymiatające. Podczas gdy zwykłą szczoteczką można wykonać maksymalnie do 600 ruchów na minutę, szczoteczka elektryczna może ich wykonać od 10 do 48 tysięcy na minutę. W przypadku szczoteczek sonicznych może to być nawet 96 tysięcy ruchów na minutę.

Zasadniczą różnicą jest również sposób działania obu rodzajów szczoteczek. Urządzenia elektryczne działają mechanicznie. Szczoteczki soniczne wykorzystują natomiast zjawisko kawitacji. Poprzez wytwarzanie fal dźwiękowych, tworzą przy dziąsłach mikrobąbelki, co pozwala rozbijać płytkę nazębną i pozbywać się bakterii. Przy użyciu odpowiedniej pasty do zębów pozwala to na skuteczne czyszczenie nawet tych rejonów, do których nie da się sięgnąć główką szczoteczki elektrycznej.

Szczoteczka soniczna – jak używać poprawnie?

Różnice dotyczą także prawidłowego mycia zębów oboma rodzajami szczoteczek. W przypadku modeli sonicznych jest to o wiele łatwiejsze. Wystarczy przyłożyć pod odpowiednim kątem szczoteczkę do zębów (45 stopni w kierunku linii dziąseł) i przesuwać wzdłuż łuku zębowego, poświęcając na każdą ćwiartkę zębów około 30 sekund. Część modeli szczoteczek sonicznych posiada nawet wbudowany sekundnik, który informuje o czasie szczotkowania.

W przypadku szczoteczek elektrycznych technika mycia zębów jest trudniejsza. Przede wszystkim każdy ząb powinien być myty z osobna. Trzeba przy tym nauczyć się tzw. ruchu kubełkowego. Aby zęby były dokładnie umyte, należy wykazać się precyzją i drobiazgowością. Mycie zębów szczoteczką soniczną jest zatem o wiele prostsze. Oczywiście, należy myć zęby od każdej strony – żującej, wewnętrznej, zewnętrznej – ale nie trzeba się przy tym nadmiernie gimnastykować. Można wykonywać zarazem ruchy okrężne i wymiatające. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie dociskać zbyt mocno szczoteczki sonicznej do zębów.

Szczoteczka soniczna – jaką wybrać markę, by być zadowolonym?

Jeśli zatem chodzi o pytanie: szczoteczka soniczna czy elektryczna, odpowiedź powinna być banalnie prosta. Większym wyzwaniem będzie to, jaka szczoteczka soniczna powinna się znaleźć w naszej łazience. Na rynku jest bowiem mnóstwo marek, spośród których można wybierać. Z pewnością do tych najbardziej popularnych należy szczoteczka soniczna Philips. Nie można jednak skreślać także innych marek, które za podobną cenę mogą okazać się równie skuteczne. Chodzi tu o produkty pod takimi szyldami jak Oral-B, SEYSSO, Smilesonic, Oclean, Panasonic, Concept, Götze & Jensen, Fairywill, Usmile, Grunding, Meriden, Vitammy. To oczywiście tylko kilka popularnych marek. Producentów jest o wiele więcej. Zatem jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na szybkość pracy szczoteczki sonicznej. Nowoczesne modele mają często kilka trybów pracy. Im bardziej intensywny tryb, tym większe oddziaływanie szczoteczki. Pozwala to usuwać przebarwienia, ale jednocześnie może być kłopotliwe dla osób z wrażliwymi zębami i dziąsłami. Im jednak szerszy wybór ustawień szybkości drgań i trybu pracy, tym lepiej dla użytkownika.

Zaletą są również dodatkowe funkcje. Zaliczyć do nich należy wbudowane timery, czujniki siły nacisku, czujniki wymiany baterii i naładowania akumulatora, czujniki wymiany końcówki i inne rozwiązania. Znaczenie mają także gadżety dodawane do szczoteczki, np. etui podróżne. Kluczowa jest jednak kwestia dostępności i kompatybilności końcówek. Co jakiś czas należy je bowiem wymieniać i istotne jest to, ile taka końcówka kosztuje i za ile można ją kupić.Oczywiście szczoteczki mogą mieć różne barwy. Obudowa urządzenia może mieć kolor czarny, biały, różowy, granatowy, zielony,fioletowy. Pomaga to w dobraniu idealnej szczoteczki, ale najważniejsze i tak powinny być kwestie techniczne – szybkość pracy, liczba trybów pracy, bezawaryjność, jakość wykonania. Może się też okazać, że trzeba będzie przetestować kilka modeli i marek, zanim wybierze się najlepszą dla siebie szczoteczkę soniczną.