Kiedyś tatuaże usuwano przede wszystkim metodą chirurgiczną, czyli wycinano je ze skóry. Teraz stosuje się mniej inwazyjne i przy tym równie efektywne metody. Gdy tatuaż nie jest już ozdobą i wręcz przeszkadza, warto pomyśleć o skorzystaniu z zabiegu laserowego usuwania tatuaży. Co warto o nim wiedzieć?

Tatuaż jest rodzajem ozdoby skóry, która powstaje przez wprowadzenie w tkankę pigmentów z użyciem cienkich igieł. Pigmenty tworzą wtedy wybrany wzór, który stale pozostaje widoczny pod naskórkiem.

Aktualnie tatuaże można usuwać. Do wyboru jest szeroka gama metod, lecz najpopularniejsza z nich to laserowe usuwanie tatuażu, które polega na zlikwidowaniu pigmentów z wykorzystaniem skoncentrowanej wiązki światła lasera. Efekty są naprawdę bardzo dobre i u wielu osób możliwe jest wtedy całkowite usunięcie tatuażu ze skóry!

Laserowe usuwanie tatuażu – na czym to polega?

Podczas zabiegu laserowego usuwania tatuażu stosuje się określone rodzaje laserów. Emitują impulsy o konkretnych parametrach dobieranych indywidualnie do typu ozdoby, która ma zostać zlikwidowana ze skóry.

Sam zabieg jest nieinwazyjny – nie powoduje przerwania ciągłości skóry, dlatego też jest on bezpieczny dla poddających się tej procedurze klientów, chociaż ma określone przeciwwskazania.

W trakcie laserowego zabiegu usuwania tatuaży wiązka laserowa emitowana przez głowicę urządzenia jest kierowana bezpośrednio na skórę. Impulsy laserowe powodują wtedy rozbicie pigmentów, które następnie usuwane są z organizmu na skutek procesów metabolicznych. W efekcie tatuaż blaknie, aby w końcu całkowicie stracić swoją widoczność.

Czy laserowe usuwanie tatuażu boli?

Zabieg laserowego usuwania tatuaży nie powoduje znacznych dolegliwości bólowych, chociaż u niektórych osób konieczne może być zastosowanie miejscowego znieczulenia w postaci kremu.

Nowoczesne lasery, które pozwalają na usuwanie tatuażu, wyposażane są w specjalne systemy chłodzenia powodujące zmniejszenie dolegliwości.

Czy jeden zabieg laserowego usuwania tatuażu wystarczy?

Niestety, laserowe usuwanie tatuażu to procedura, w przypadku której jednokrotna wizyta w gabinecie będzie niewystarczająca. Wynika to zarówno z faktu, że dla bezpieczeństwa w trakcie jednej sesji wykonuje się tylko określoną liczbę „strzałów” laserem, jak również ma to związek z wielkością i rodzajem tatuażu. Dodatkowo, każda skóra inaczej reaguje na zabieg, dlatego po jego wykonaniu należy dać jej odpocząć, by potem zobaczyć uzyskane rezultaty.

Zazwyczaj konieczne jest wykonanie od 3 do 12 procedur. Orientacyjną liczbę wizyt oraz ich częstotliwość poda specjalista wykonujący zabieg.

Czy laserem można usunąć każdy tatuaż?

Laser jest bardzo skuteczny w usuwaniu tatuaży, ale warto wskazać, że nie zawsze pozwala on na uzyskanie pożądanych efektów.

Najlepsze rezultaty daje usuwanie tatuażu w kolorze ciemniejszym, na przykład czarnym. Wtedy laser bardzo dobrze radzi sobie z likwidowaniem pigmentów, które kontrastują swoim kolorem ze skórą.

Największe trudności dotyczą z kolei usuwania tatuaży w kolorze białym oraz w innych jasnych barwach, ponieważ gorzej reagują one na światło laserowe.

Czy laserowe usuwanie tatuaży ma jakieś przeciwwskazania?

Najważniejsze przeciwwskazania do wykonania laserowego usuwania tatuażu to przede wszystkim:

  • ciąża
  • opalenizna
  • hemofilia
  • infekcje i uszkodzenia skóry w miejscu zabiegu
  • tendencja do tworzenia się bliznowców
  • stosowanie niektórych leków i kosmetyków, na przykład retinoidów

Podsumowując, laserowe usuwanie tatuażu to obecnie skuteczny sposób na to, aby pozbyć się niechcianej już ozdoby ze swojego ciała. Dzięki tej metodzie można uzyskać bardzo dobre efekty i całkowicie zapomnieć o tatuażu!