Depresja – jak ją rozpoznać i leczyć?

O depresji mówi się obecnie coraz częściej, jednak nie z powodu większej zapadalności na tę chorobę, ale zdecydowanie szerszej otwartości na nią oraz na osoby, które jej doświadczają. Depresja nie jest już wobec tego tematem tabu. Czym jednak tak naprawdę jest, jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Czym jest depresja?

Depresja, inaczej zaburzenia depresyjne to łączne pojęcie stosowane do określenia zespołu różnych objawów depresyjnych, które związane są z obniżeniem nastroju, brakiem radości w życiu oraz często zaburzeniem rytmu dobowego i apetytu.

Objawy depresji

Depresja może mieć generalnie zróżnicowany przebieg i natężenie. Wśród głównych objawów depresji znajdują się nadmierny smutek, przygnębienie, pesymizm, niską samoocenę, poczucie winy, utrata zdolności odczuwania przyjemności, u niektórych pacjentów są to myśli samobójcze, również bezsenność, nadmierna senność czy osłabienie apetytu. Aby można było mówić o depresji, konieczne jest występowanie objawów przez dłuższy czas – zwykle do najmniej przez 2 tygodnie.

Skąd bierze się depresja?

Podział depresji na endogenną oraz egzogenną związany jest z jej przyczynami, ale stosuje się też wiele innych sposobów na kategoryzację zaburzeń depresyjnych.

W przypadku depresji endogennej mowa o warunkach biologicznych, między innymi genetycznych, które związane są głównie z zaburzeniami neuroprzekaźnictwa w ośrodkowym układzie nerwowym oraz chorobami psychicznymi, również przyczynami mogą być niektóre choroby endokrynologiczne czy neurologiczne, na przykład niedoczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane, urazy, guzy czy udary mózgu, nawet niektóre choroby zakaźne.

Depresja egzogenna z kolei związana jest z czynnikami psychospołecznymi oraz stresującymi sytuacjami, na przykład z niepowodzeniami życiowymi czy utratą bliskiej osoby.

Leczenie depresji

W celu dokonania diagnozy oraz dobrania odpowiedniego sposoby leczenia depresji należy udać się do psychologa lub też psychiatry. Współczesna medycyna ma do zaoferowania wiele różnych metod leczniczych pozwalających na całkowite zniwelowanie czy zmniejszenie objawów depresji, która niejednokrotnie przeszkadza w prowadzeniu normalnego życia.

Najczęściej stosowane są leki przeciwdepresyjne, które dobierane są indywidualnie do potrzeb osoby chorej, lub też prowadzona jest psychoterapia. W przypadku psychoterapii konieczne jest regularne uczęszczanie na spotkania psychoterapeutyczne – indywidualne lub grupowe, aby uzyskać zadowalające efekty.