Nie lubisz rajstop uciskowych? Wypróbuj pończochy przeciwżylakowe!

Kompresoterapia jest sprawdzoną metodą w profilaktyce i leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej powodującej powstawanie żylaków. Wyroby kompresyjne, czyli uciskowe takie jak rajstopy, pończochy czy podkolanówki pozwalają na uzyskanie dobrych efektów bez potrzeby inwazyjnych zabiegów.

Do przewlekłe niewydolności żylnej dochodzi wtedy, gdy krew ma trudności z odpływem z kończyn dolnych. Schorzenie to, które jest również warunkowane genetycznie, może pojawić się u osób z pracą długotrwale stojącą albo siedzącą, z otyłością, zaburzeniami hormonalnymi, między innymi w ciąży, a także u osób dźwigających ciężary i mających częste zaparcia.

Wśród pierwszych objawów przewlekłej niewydolności żylnej znajdują się między innymi ociężałość nóg, obrzęki i opuchnięcia, pajączki, czyli pękające naczynka. Następnie może dojść do pojawienia się żylaków, które mają postać wypukłych, poskręcanych żył widocznych na nogach.

Leczenie żylaków odbywa się na różne sposoby – wśród nich znajdują się między innymi farmakoterapia, leczenie operacyjne, a także leczenie zachowawcze z wykorzystaniem kompresoterapii. To właśnie ta ostatnia terapia, czyli terapia uciskowa bazuje na wykorzystaniu różnych wyrobów pończoszniczych – rajstop, podkolanówek i pończoch.

Postaw na stylową alternatywę

W sklepach możemy znaleźć pełną gamę wyrobów uciskowych. Najbardziej popularne to rajstopy, które kupimy w wielu różnych rozmiarach, wzorach i kolorach. Jednak nie każda kobieta przepada za takimi wyrobami pończoszniczymi – rajstopy mogą powodować dyskomfort w rejonie pasa, a także niektóre panie po prostu nie ich nie lubią. W takiej sytuacji najlepiej wybrać alternatywę, czyli stylowe pończochy uciskowe. Doskonale wyglądają wraz z sukienkami i spódniczkami i są nie do odróżnienia od zwykłych pończoch!

Pończochy przeciwżylakowe, podobnie jak rajstopy, mają specjalną budowę. Są dość grube i gęsto przędzone, dając mocniejszy nacisk w okolicy kostki i słabszy u góry, w okolicy uda. Dzięki temu wspierają prawidłowy przepływ krwi, zapobiegając jej zaleganiu w kończynie. To powoduje, że przeciwdziałają powstawaniu obrzęków, opuchlizn, uczucia zmęczonych nóg, a tym samym żylakom. Również mogą być stosowane leczniczo, czyli zmniejszają objawy żylaków i zmniejszają ryzyko pogłębienia choroby.

Dzisiaj w sprzedaży możemy znaleźć mnóstwo różnych modeli pończoch przeciwżylakowych. Różnią się one pomiędzy sobą nie tylko wyglądem i rozmiarem, ale również stopniem ucisku – te o najniższym ucisku rekomendowane są jako wyroby profilaktyczne, z kolei te o wyższym w przypadku bardziej zaawansowanej przewlekłej niewydolności żylnej i po zabiegach.

Są to pończochy samonośne, dlatego nie trzeba zakładać do nich paska – utrzymują się w miejscu dzięki silikonowym elementom. Oczywiście, dla dekoracyjnego efektu możemy również założyć do nich pasek do pończoch.

Jak nosić pończochy przeciwżylakowe prawidłowo?

  • Pończochy, podobnie jak inne wyroby przeciwżylakowe, powinny być dobrane przez lekarza – dotyczy to w szczególności wyrobów mających charakter leczniczy.
  • Pończochy należy zakładać każdego dnia rano i zdejmować wieczorem, przed pójściem spać.
  • Pończochy należy zakładać bardzo ostrożnie, aby nie doszło do ich nadmiernego pofałdowania albo rozciągnięcia.
  • Pończochy należy regularnie wymieniać na nowe, ponieważ wtedy, gdy są powyciągane albo podziurawione, nie będą działały prawidłowo.

Podsumowując, jeśli nie przepadasz za rajstopami przeciwżylakowymi i poszukujesz czegoś bardziej efektownego, pomyśl o zakupieniu pończoch. Są dostępne w różnych wzorach i kolorach i na pewno znajdziesz dla siebie coś interesującego. Zamówienia można składać także przez internet!