Jak szybko można nauczyć się języka obcego?

Nauka języka obcego nie musi trwać długo – jeżeli chcesz zdobyć kompetencje językowe jak najszybciej, do twojej dyspozycji jest szeroka gama możliwości. Na co warto się zdecydować?

Gdy musisz niedługo wyjechać do pracy poza granice Polski i potrzebujesz znajomości języka obcego, gdy znajomość danego języka jest potrzebna do awansu, gdy po prostu zależy ci na szybkości, bo nie lubisz długo czekać na efekty – w tych oraz w wielu innych sytuacjach szukamy sposobu na szybką naukę języków obcych. Aby uzyskać kompetencje językowe jak najszybciej, konieczne jest wybranie odpowiedniej metody nauczania.

Szybka nauka, czyli jaka?

Angielskiego, niemieckiego, francuskiego czy hiszpańskiego, a także wielu innych języków można uczyć się samodzielnie lub też skorzystać z ofert szkół językowych. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, dlatego też trzeba wziąć je wszystkie pod uwagę przy podejmowaniu swojej decyzji.

Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujesz, pamiętaj o tym, że szybka nauka często pomija szereg różnych kompetencji językowych, na przykład nie skupia się tak bardzo na gramatyce, pisaniu oraz niepotrzebnych słówkach, koncentrując się za to na czytaniu oraz konwersacjach i ucząc słówek potrzebnych w codziennym kontakcie z osobami znającymi dany język obcy. W związku z tym twoja znajomość języka nie będzie tak pełna, jak przy tradycyjnych metodach.

Nauka samodzielna

Jeżeli chcesz zdecydować się na naukę samodzielną, masz do dyspozycji różne programy, aplikacje, zajęcia on-line, podręczniki i nagrania. Plusem nauki we własnym zakresie jest możliwość zdobywania wiedzy we własnym tempie, dlatego też można uczyć się wtedy w każdej wolnej chwili. Wybierając naukę samodzielnie, musisz pamiętać o tym, że potrzebujesz motywacji i czasu – ryzykiem jest też możliwość powielania błędów.

Nauka ze szkołą językową

Także szkoły nauki języków obcych wychodzą naprzeciwko osobom chcącym uczyć się szybko i oferują specjalne metody skoncentrowane na błyskawicznym zdobywaniu kompetencji językowych. Zdarza się, że szkoła językowa łączy także naukę w klasie z e-learningiem, czyli pracą w domu. Możesz też zdecydować się na lekcje indywidualne – wtedy nauczyciel będzie skoncentrowany całkowicie na tobie.

Jeżeli wobec tego twoim celem jest jak najszybsza nauka języka obcego, efekty można zauważyć już po miesiącu intensywnej nauki – pamiętaj jednak o tym, że zależą one w dużej mierze od twojej motywacji i poświęconego czasu.