Koty drapieżne

lwy
Lwy

Lew

lew
Lew

Lew jest uznany za króla zwierząt, jednakże wcale nie jest największym drapieżnikiem lądowym, nie jest nawet największym przedstawicielem rodziny wielkich kotów. Jednakże jego majestat, wygląd, oraz cała otoczka tajemniczości i wielkości sprawiły, że od wieków utarło się wiele często mitycznych osądów na temat tychże zwierząt. Przede wszystkim lwy to zwierzęta bardzo rodzinne i stadne, z bardzo jasno naznaczą strukturą hierarchii. W stadzie dominuje najsilniejszy samiec, jednakże o losie stada w głównej mierze decydują jednak samice. To one bowiem polują i zapewniają grupie jedzenie, natomiast samiec jest tylko straszakiem przed ewentualnymi atakami ze strony innych zwierząt, czy też człowieka.

Bardzo często bowiem lwy muszą walczyć o upolowane zwierzę i hienami, a te w stadzie potrafią zaatakować lwice, jednakże przed samym lwem czują już o wiele większy respekt. Lwy poprzez swój wygląd, naturą, miejsce występowania, oraz legendy o nich krążące w pewnym momencie stały się gatunkiem zagrożonym, jednakże obecnie dzięki rozlicznym parkom narodowym w Afryce o ich los możemy być spokojni. Poza tym lew to jedno z najpopularniejszych zwierząt sztucznie hodowanych przez człowieka na potrzeby ogrodów zoologicznych, oraz cyrków. Mało kto wie, że lew nie występuje tylko i wyłącznie w Afryce, lecz również w Azji, a dokładniej w Indiach, jednakże jego populacja na owym subkontynencie jest bardzo mała i ogranicza się do kilkudziesięciu sztuk. Co do samej organizacji życia w stanie, to lwy są pod tym względem zwierzętami nietypowymi, jako jedyne bowiem z kotowatych tworzą tego typu zorganizowane grupy.

Tygrys

tygrys
Tygrys

Tygrys to największy przedstawiciel rodziny kotowatych. Obecnie występuje bardzo rzadko i jest zwierzęciem zagrożonym wyginięciem. Niegdyś jego populacja zasiedlała niemalże całą Azję, jednak w wyniku zmniejszania się terenów życiowych, oraz rozlicznych polowań na te stworzenia ich populacja stanowczo zmalała i dziś można powiedzieć, że występują one tylko miejscowo, nie obejmując jakichś większych terenów. Zapewne wszystkim tygrys kojarzy się z Indiami i jest to prawidłowe skojarzenie, bowiem najliczniejsza populacja tego wielkiego kota umiejscowiona jest właśnie na tym subkontynencie. Tygrys to zwierze potrafiące się przystosowywać to zmiennych warunków klimatycznych, dzięki czemu znosi syberyjskie zimy, jak i monsunowe pory deszczowe u podnóży Himalajów, a także tropikalne upały w Azji południowo-wschodniej. Zwierze to żywi się przede wszystkim innymi ssakami, ptactwem, a także niekiedy rybami. Ze względu na swoje rozmiary był obiektem strachu ludzkiego od wielu wieków, co też przyczyniło się do eskalacji polowań na to stworzenie. Tygrysy ponadto bardzo często stanowiły zagrożenie nie tylko dla samych ludzi, co dla zwierząt gospodarczych takich jak krowy, na które uwielbiały polować ze względu na łatwość zdobyczy. Tygrys to bardzo popularne zwierze hodowane w niewoli. Można jego przedstawicieli zobaczyć w ogrodach zoologicznych, cyrkach, a także w prywatnych kolekcjach. Owe wielkie koty były niejednokrotnie krzyżowane z lwami, a co ciekawe w okresie, gdy lwy były jeszcze dość dobrze obecne w Azji dochodziło do naturalnych kontaktów płciowych między tymi dwoma gatunkami wielkich kotów.

Puma

puma
Puma

Nie chodzi tutaj oczywiście o markę odzieżową, lecz o największego przedstawiciela małych kotów na ziemi, oraz największego kotowatego dziko żyjącego na terenie obu Ameryk. Puma niegdyś występowała niemalże na całym terytorium rozciągającym się od Alaski i Kanady, aż po południowe stepy argentyńskie. Obecnie jednak w wielu miejscach została praktycznie doszczętnie wytrzebiona. Polowano na te zwierzęta przede wszystkim z powodu cennego futra, ale również ze strachu przed tym drapieżnikiem. Jest to bowiem zwierzę dorastające do 2 metrów długości i wagi około 100 kilogramów i potrafi być groźne dla człowieka. Jak większość kotowatych jest to zwierzę prowadzące samotny tryb życie, a łączące się w pary tylko i wyłącznie w celu rozmnożenia. Samce są zdecydowanie większe od samic. Puma żywi się w głównej mierze ssakami, jednakże nie pogardzi ptactwem, czy też innymi zwierzętami, a wszystko to zależne jest od dostępności pożywienia na danym terenie. Jest to zwierzę, które wyznacza swoje terytorium i na nim poluje, co ciekawe taki obszar może mieć nawet kilkaset kilometrów kwadratowych powierzchni, co odpowiada wielkości niektórych, polskich powiatów. Znakiem rozpoznawczym pumy jest to, że większą zdobycz potrafi maskować i chować przed otoczeniem wykorzystując do tego na przykład gałęzie. Jest to zwierze, którego pochodzenie wciąż budzi wiele niejasności, a wielu badaczy uznaje, że kot ten bardziej spokrewniony jest z afrykańskim gepardem, niż z naszym, europejskim rysiem. Zwierze to jest bardzo sprawnym drzewołazem i dość często dokonuje ataku na swoją ofiarę czając się właśnie na drzewie i czekając na nadarzającą się okazje.

Gepard

Gepardy
Gepard

Jest to jeden z najmniejszych przedstawicieli wielkich kotów. Jednakże mimo, że akurat w tejże grupie nie wyróżnia się gabarytami, a lew, czy też tygrys to przy nim dość spore kociak to gepard jest zwierzęciem o pokaźnych rozmiarach. Dorosły osobnik z pewnością byłby w stanie zagrozić człowiekowi, jednakże nie notuje się występków tego kota przeciwko ludzkości. Przede wszystkim dlatego, że gepard to dość płochliwy kotek, który nie ma zamiaru wchodzisz w głębsze relacje ze stworzeniem, które potencjalnie może stanowić dla niego jakieś zagrożenie. Poza tym większa część populacji gepardów znajduje się w dzikich rezerwatach przyrody, do których dostęp mają głównie turyści ze zorganizowanych grup zagranicznych. Jest to kot, który wraz z ogonem potrafi mierzyć od dwóch do nawet dwóch i pół metra, a więc jest to spory kociak. Nie gabaryty są największym atutem geparda. Jest nim szybkość biegu, która przekraczając ponad sto kilometrów na godzinę uczyniła owego sprintera najszybszym zwierzęciem lądowym na świecie. Określenie sprinter nie było na wyrost, bowiem kot ten potrafi biegać jak nikt inny lecz tylko i wyłącznie na krótkich dystansach. Stąd też podczas polowania najpierw zakrada się jak najbliżej ofiary, by potem uderzyć niczym piorun. Gepardy to stworzenia żyjące samotnie, stąd też ich żywot często jest ciężki, szczególnie, jeśli w pobliżu znajdują się stada lwów, czy hien, z którymi owy kot rywalizuje o pożywienie. Poza tym jest to ssak zagrożony wyginięciem, gdyż jego futro było i w niektórych rejonach nadal jest cenioną zdobyczą, a samo stworzenie rezerwatów przyrody na kontynencie afrykańskim nie załatwiło problemu, gdyż wielu jest amatorów szybkiego zarobku, którzy bawią się w kłusownictwo.

Lampart

Lampart
Lampart

Jest to jeden z największych kotowatych na świecie, dochodzący nawet do stu kilogramów wagi. Większość ludzi myśli, że lampart, inaczej zwany panterą, lub też leopardem to zwierzę typowo afrykańskie. Tymczasem jest ono również popularne w Azji, jednakże patrząc na liczebność na obu kontynentach śmiało powiedzieć, że lampart jest bardziej afrykański niż azjatycki, ponieważ w Azji poza terenami indyjskimi w wielu miejscach został doszczętnie wytępiony. Najliczniejszym zresztą przedstawicielem lampartów jest lampart afrykański, który jako jeden z nielicznych kotów z tegoż gatunku nie jest zbyt mocno zagrożony wyginięciem. W Afryce lamparty zamieszkują praktycznie wszystkie terenu pomijając pustynię Saharę. Żywią się głównie sporymi ssakami, przede wszystkim z rodziny parzystokopytnych. Nie pogardzą również małpami, w tym głównie pawianami, drobnymi ssakami, gryzoniami, czy też ptakami. Lampart to zwierzę z gruntu samotne, jednakże dość często spotkać można stada rodzinne, gdzie matka prowadza już niemalże dorosłe dzieci. Są to zwierzęta nocne, które w tym okresie polują i egzystują, a w dzień z reguły zaszywają się w konarach drzew i drzemią. Właśnie umiejętność wspinania na drzewa sprawia, że lamparty są tak niebezpiecznymi drapieżnikami, szczególnie dla małp, czy nawet dla ludzi. Nie ma przed nimi ucieczki, bowiem szybko sforsują wiele przeszkód, które dla na przykład lwów stanowiłyby barierę nie do przebycia. Lamparty znane są ze swoich skoków na ofiarę, które mogą dochodzić do ponad sześciu metrów. Taki skok na ofiarę jest ulubionym sposobem polowania owych wielkich, cętkowanych kotów.